Ludus Web

Verdensmåls-
udfordringer på HF

Som en del af POP 1 på HF 1.år har vores elever arbejdet med FN’s Verdensmål under overskriften Verdensmålsudfordringer.

I tre dage har de udviklet innovative løsninger på temaer som: Børn i flygtningelejre, Stigende ensomhed, Genbrug og Fremtidens byer.

Der blev tænkt kreativt og arbejdet engageret med alt fra lommehaver og ensomheds-apps til upcycling af tøj.

Ved den afsluttende fernisering deltog borgmester Helle Gade, som hørte elevernes præsentationer og roste deres idéer og kårede vinderen.

1. pladsen gik til Anne, Sofie og Maria, som imponerede med ideen om venskabsarmbånd til børn i flygtningelejre – et projekt skabt for at fremme tryghed og venskab blandt børn i udsatte situationer.

Stort tillykke til vinderne – og til alle elever for stærke idéer og flot engagement i arbejdet med verdensmålene.

 

Åbent hus HF2 og HF for ordblinde

Åbent hus den 20. januar 2027

Kom og besøg os, mød nogle af vores elever og hør om både HF2 og HFO.

Vi glæder os til at se dig onsdag den 20. januar 2027 kl. 19. 

Du er velkommen til at tage dine forældre eller en ven med.

På gensyn 😊

 

Åbent hus HF2 og HF for ordblinde